درباره ما

روزگاری که خبر از کارخانه و صنایع کاملا ماشین‌زده امروزی نبود، صفر تا صد نیاز بشر با جادوی خلاقیت هنرمندان هنرهای دستی ساخته می‌شد. از سرپوش تا پاپوش و یا هر آنچه که در خانه و کاشانه هر انسانی بود. بخشی از آن هنرها با گذر زمان در برابر صنعت‌های عصر مدرن از یادها رفتند و به تاریخ پیوستند، بخشی دیگر اما آنقدر ماندگار یا فاخر و عزیز بودند که هیچ‌گاه هیچ محصول ماشینی نتوانست جای‌شان را پر کند.  به‌گواه آمارها ایران هنوز هم به لحاظ تنوع و کیفیت و تکنیک تولید صنایع‌دستی از کشورهای برتر جهان است.

قصه ما

فرش دورو گره نما با برند «زییین» مجموعه‌ایست که نام و اعتبار و هویتش با صنایع و هنرهای دستی گره خورده و تلاش ما در انداختن طرحی نو در دنیای صنایع‌دستی ایرانی است. زییین از سال ۱۳۹۱ و با ایستادن بر شانه‌های تجربه‌های ارزشمند «فرش حیدریان» که خود کسب و کاری خوش‌نام، با سابقه‌ای ۱۳۰ ساله است کارش را آغاز کرد.

 کار ما یافتن هنرمندان و هنر صنایع دستی در همه جای ایران است. در این سال‌ها استان به استان، شهر به شهر و روستا به روستا هنرمندانی را پیدا کرده‌ایم که هنوز دل در گرو هنر و خلاقیت دارند و از بین آنها بهترین‌ها را به همکاری دعوت کرده‌ایم و با بازطراحی هنر دست‌شان، با حضور و مشارکت خودشان محصولاتی خلق می‌کنیم که هم ردپای هنرهای اصیل گذشته را داشته باشد و هم پاسخگوی سلیقه‌ی انسان مدرن امروزی باشد.

بخشی از کار ما این است که یک اثر هنری یا صنایع‌دستی تولید شده در یک روستای کوچک ایران، در چهارمحال و بختیاری یا کردستان و سیستان و بلوچستان و‌ خوزستان، یا کارگاهی در اصفهان و شیراز و یزد را دست به دست ‌برسانیم به علاقمندان این آثار در هر نقطه از ایران یا آن سوی کره زمین، در خانه‌ای در لندن، پاریس، نیویورک، برلین، تورنتو و … و می‌دانیم که این آثار هنری، در ادامه‌ی سرنوشت‌شان می‌شوند سفیر و زبان گویای فرهنگ،‌ تمدن و هنر ایرانیان.

در این مسیر، گام مهم باز کردن راه برای انتخاب بهترین دست‌سازهای این هنرمندان و چینش آنها در قاب و قالب درست پیش چشم گردشگران سرزمین‌های آن سوی مرزهاست. «زییین» بیشتر از ۸ سال است که به شکلی حرفه‌ای قدم در همین راه گذاشته و تلاش می‌کند صفر تا صد مسیر را، از صفر تولید تا صد صادرات به سبک و شیوه‌ای حرفه‌ای مهیا کند.

اصول ما

تلاش ما در همه این سال‌ها همزمان هم حمایت از هنرهای دستی اصیل و با کیفیت چهارگوشه کشورمان بوده و هم کوشش هدفمند برای رونق و بهبود وضعیت معیشت هنرمندان سازنده این آثار. در این مسیر  هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی ما بازطراحی و ارتقای کیفی و بصری آثار هنری و صنایع‌دستی ایرانی با هدف نزدیک کردن هنرهای دستی به سلیقه مخاطبان امروزی و نسل‌های جدید هم در ایران و هم در دیگر نقاط جهان بوده است.

ما در «زییین» و «فرش حیدریان» تلاش می‌کنیم از هر فرصت و فضایی برای معرفی هر چه بهتر و بیشتر هنرمندانی که در این سال‌ها با ما همکاری کرده‌اند استفاده کنیم. و معتقدیم شناساندن این هنرمندان که به واسطه هنر و خلاقیت‌شان دست به تولید آثار هنری فاخر و خلاقانه می‌زنند بخشی از مسئولیت اجتماعی ماست.

از اولویت‌های اصلی برای تولید و عرضه محصول در «زییین» انتخاب آثاری است که فرایند تهیه و تولید آنها، از ابتدا تا انتها سازگار با اصول محیط‌زیست باشد و همه‌چیزشان نیز ریشه در جغرافیای ایران داشته باشد؛ یعنی از ظروف مسی گرفته، تا کوزه‌های سفالی، از سبدهای حصیری تا شال و کوسن‌های ابریشمی، از کاشی‌های هفت‌رنگ تا سوزن‌دوزی‌های رنگارنگ، همگی، هم مواد اولیه‌شان باید در ایران تولید شده باشد و هم دست خلاق و هنرمندان همین مرزوبوم، خالق‌شان باشد.

اهداف ما

زییین در ۸ سال فعالیت خود حالا برای بیشتر از هزاران هنرمند در سراسر کشور، برخی در روستاها و برخی در شهرها، به صورت مستقیم اشتغال‌زایی کرده که خود منجر به تقویت جوامع محلی شده است؛ هنرمندانی که پیش از این، بسیاری از آنها به دلیل نبود مشتری و سودآور نبودن تولید محصول، ساخت صنایع دستی را کنار گذاشته و به شغل‌های دیگری روی آورده بودند.

احیای هر چه بیشتر صنایع دستی ایرانی، در نهایت به سهم خود از خالی شدن روستاها و کوچ اجباری روستانشینان و عشایر و حاشیه‌نشینی در شهرها پیشگیری می‌کند. چرا که آنها می‌دانند خریدارانی خوش‌سلیقه در سراسر ایران و جهان برای هنرهای دستی‌شان ارزش قائل هستند. با همین دیدگاه، حالا آنها هم تلاش‌ خود را بر تولید محصولاتی باسلیقه‌تر و حرفه‌ای‌تر معطوف کرده‌اند.

هدف ما گسترش هر چه بیشتر این فرهنگ و رونق روز به روز صنایع دستی ایرانی در سراسر ایران و جهان است.

چشم‌انداز ما

چشم‌انداز اصلی ما نه لزوما فروش صنایع دستی ایرانی بلکه تثبیت ایده سبک زندگی (elyts efil) بر پایه هنرها و صنایع دستی ایرانی است. این ایده در همه مراحل تولید، انتخاب، چیدمان و فروش محصولات زییین در جریان است و برای آن، ما روی ۲ اصل و وجه اساسی تمرکز کرده‌ایم:

وجه زیبایی شناختی: سبک زندگی زییین به لحاظ زیبایی شناختی، هم منطبق با ریشه‌های فرهنگ ایرانی بوده و هم مدرن است و مناسب برای دکوراسیون خانه‌های امروزی.

وجه کاربردی: هدف ما توجه به جنبه‌های کاربردی صنایع دستی برای زندگی امروزی است و طراحی و تولید محصولات نیز بر اساس کاربری‌های جدید و متفاوت انجام می‌شود.

افتخارات ما

زییین و فرش حیدریان در سال‌های فعالیت خود افتخارات و دستاوردهای زیادی ثبت کرده‌اند.

آنچه در ادامه آمده، بخشی از جوایزی‌ست که دریافت کرده‌ایم:

  • جایزه بهترین طراحی در دسته فرش‌های سنتی عشایری در سال ۲۰۰۷ برای فرش بی‌بی‌جون
  • جایزه بهترین طراحی در دسته فرش‌های سنتی عشایری در سال ۲۰۰۸ برای فرش کتولی
  • جایزه بهترین فرش سنتی کارگاهی/معمول در سال ۲۰۰۸ برای فرش سنا
  • جایزه بخش بهترین طراحی سنتی عشایری در سال ۲۰۰۹ برای فرش ستاره
  • جایزه بهترین فرش سنتی کارگاهی/معمول در سال  ۲۰۰۹ برای فرش سروی
  • جایزه بهترین طراحی فرش معاصر شهری در سال ۲۰۱۴ برای فرش باغی

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.